Shadow

5 idetë më të mira të dekorimit të murit të dhomës së ngrënies që do t’ju lërë mendjen

[ad_1]

Çfarë do të ishte më mirë sesa të hani ushqimin tuaj në një dhomë ngrënieje me pamje të bukur? Vë bast se asgjë nuk e kalon kënaqësinë e të ngrënit në një vend të mirë. Në fund të fundit, kjo është arsyeja pse ne të gjithë vizitojmë kafene dhe restorante. Për ta bërë dhomën tuaj të ngrënies të gjallë, ne kemi disa ide të mrekullueshme për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Këto ide do t’ju bëjnë të dëshironi të hani në dhomën e ngrënies së shtëpisë tuaj sesa të dilni jashtë. Pra, le të fillojmë me një hyrje të shkurtër në dhomën e ngrënies.

Çfarë është një dhomë ngrënie?

Dhoma e ngrënies është dhoma ngjitur me kuzhinën dhe ka karrige të këndshme, një tavolinë shërbimi dhe nganjëherë kabinete. Është një hapësirë ​​për të ngrënë. Një dhomë ngrënie quhet gjithashtu një qoshe mëngjesi, qoshe ngrënieje, salle À grazhd.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Një ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Në kohët moderne, shumica e dhomave të ngrënies e gjejnë vendin e tyre pranë kuzhinës për lehtësinë e shërbimit, por në mesjetë, ajo ishte shpesh në një kat krejtësisht të veçantë. Një dhomë ngrënie formale është zakonisht një hapësirë ​​e veçantë, ndërsa një dhomë ngrënie informale mund të ndajë hapësirën me kuzhinën ose dhomën e ndenjes. Zona zyrtare e ngrënies mund të ketë dyer të mbyllura nga kuzhina dhe pjesë të tjera të shtëpisë.

Pse ia vlejnë idetë e dekorimit të murit të dhomës së ngrënies?

Një dhomë ngrënie bashkon njerëzit dhe familjet për një vakt të këndshëm dhe kohë cilësore. Prandaj, dhoma juaj e ngrënies duhet të jetë shtëpiake, e shëndetshme, ngushëlluese dhe ftuese. Kjo është arsyeja pse ju duhen disa nga idetë më të mira të dekorimit të mureve të dhomës së ngrënies.

Është thelbësore të ndërtoni vendin ideal për një drekë të bukur, të këndshme të së dielës ose darkë të shijshme me miqtë dhe familjen është një përvojë emocionuese dhe e lezetshme. Një nga arsyet kryesore pse dhoma e ngrënies është kaq e rëndësishme është se është një nga vendet e pakta në shtëpi ku njerëzit mund të mblidhen, të argëtohen, të flasin, të qeshin dhe të krijojnë kujtime. Është vendi ideal për të marrë kohë cilësore dhe ushqim të shijshëm së bashku.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Një dekorim me shije bashkon të gjithë elementët e një dhome, siguron një pikë qendrore, vendos disponimin dhe tonin e dhomës dhe tregon stilin tuaj të dekorimit të brendshëm. Kur zgjidhni një tavolinë të re ose disa ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies për dhomën tuaj të ngrënies ose dollapët ose dekorimin e murit, duhet të siguroheni që të mos sakrifikoni cilësinë dhe hirin me llojin e mobiljeve që zgjidhni për këtë dhomë.

Kur bëhet fjalë për stilimin e hapësirës së dhomës tuaj të ngrënies me disa ide argëtuese për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh:

 1. Madhësia e dhomës tuaj të ngrënies,
 2. Stili i mobiljeve që dëshironi
 3. Stili, tema ose atmosfera e dekorimit të brendshëm që ju pëlqen/preferoni
 4. Lloji dhe madhësia e dekorit

Dekorimi i dhomës së ngrënies e bën këtë hapësirë ​​funksionale praktike dhe të bukur. Është një mënyrë e lehtë dhe efikase për të ndryshuar në një zonë.

Ide për dekorimin e murit të dhomës së ngrënies për të gjallëruar hapësirën tuaj

Këtu janë disa ide dekorimi që do t’ju pëlqenin absolutisht!

Zgjidhni muret klasike me theks për të përmirësuar gjërat!

Në vend që të mendoni shumë për dekorimet që mund të shtoni në muret tuaja, zgjidhni letër-muri që janë qetësuese ose emocionuese për t’u parë.

Përdorni një mur klasik me theks për të ndryshuar gjërat në dhomën tuaj të ndenjes. Ju gjithashtu mund të rigjallëroni dhomën tuaj të ngrënies me vetëm një mur duke nxjerrë në pah menjëherë një mur specifik të dhomës suaj të ngrënies thjesht duke e lyer atë me një ngjyrë të ndryshme të zgjedhjes suaj. Është një nga idetë e përjetshme por moderne të dekorimit të mureve të dhomës së ngrënies.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies me mure të theksuara

Ju gjithashtu mund të bëni një mur me theks duke përdorur letër-muri me modele të mrekullueshme, lule argëtuese, tekstura ose klasike. Nëse preferoni të mos përdorni letër-muri në muret tuaja, mund të zgjidhni edhe një model argëtues dhe të veçantë për të lyer muret e dhomës tuaj të ndenjes.

Kjo ide dekorimi është e përkryer për hapësira më të vogla ngrënieje për të shmangur një ndjenjë të rrëmujshme dhe atmosferë kaotike.

Përdorni fotografi për të zbukuruar zonën tuaj të ngrënies – Më e mira nga të gjitha idetë e dekorimit të murit të dhomës së ngrënies

Bëhet fjalë për atë që ju bën të ndiheni të kënaqur dhe rehat dhe ju lejon të shprehni ndjenjën tuaj të stilit të dekorimit të brendshëm në mënyrën tuaj. Zgjedhja e dekorimeve të murit që ju bëjnë të ndiheni mirë dhe të ndani energjinë tuaj pozitive me të gjithë është një mënyrë e shkëlqyer për të dekoruar dhomën tuaj të ngrënies. Përdorimi i fotografive tuaja ose fotove profesionale që ju pëlqejnë ose i artit fotografik është një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar një prekje personale në zonën tuaj të ngrënies.

Nëse dëshironi të shtoni pak erëz dhe karakter në muret e dhomës tuaj të ndenjes, mund ta ktheni dhomën tuaj të ngrënies në këndin tuaj të artit. Për shkak se arti kërkon vëmendjen e spektatorit, ju mund t’i mahnitni dhe mahnitni mysafirët tuaj me një pjesë të mrekullueshme të deklaratës ose një mur mahnitës të galerisë në dhomën tuaj të ngrënies.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Dhomë ngrënie me fotografi – Ide për dekorimin e murit të dhomës së ngrënies

Ju gjithashtu mund të bëni një pikturë të madhe në qendër të dekorimit të murit të dhomës tuaj të ngrënies. Duke e bërë atë të japë një bukuri klasike. Kjo ide retro-elegancë por e sofistikuar është një nga më të mirat në të gjitha idetë e dekorimit të mureve të dhomës së ngrënies.

Pavarësisht nëse është një koleksion pikturash abstrakte, foto klasike bardh e zi ose koleksioni juaj, zgjedhja qëndron në duart tuaja. Por mund të mbështeteni në piktura të mrekullueshme për të sjellë në jetë idetë e dekorimit të murit të dhomës tuaj të ngrënies.

Bëjeni murin një zonë ekspozimi – Ide të përjetshme për dekorimin e murit të dhomës së ngrënies

Ju mund të vendosni mure të tëra, jo vetëm një zonë, për një pamje tërheqëse. Ju mund të shtoni rafte lundrues në të njëjtën hije si tavolina e ngrënies për të krijuar një pamje moderne, elegante dhe moderne, ndërkohë që ofroni hapësirë ​​të bollshme për shfaqjen e printimeve me kornizë, vazove dekorative dhe madje edhe bimëve në vazo. Nëse preferoni një formë më të nënvlerësuar të dekorimit të murit, lëreni vetë murin të veprojë si stoli.

Në një version të nënvlerësuar të idesë, raftet lundruese nuk janë të dukshme. Por prania e mureve të mbivendosura me dekor të ngjashëm minimalist bie në sy. Elementet e zakonshme të dekorit shtojnë strukturën, thellësinë dhe dimensionin e dhomës së ngrënies dhe krijojnë një pamje moderne, minimaliste, elegante. Ndërsa raftet lundruese lejojnë që enët e tavolinës të organizohen në mënyrë elegante pa u dukur të rrëmujshme për shkak të dekorit.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Muret e dhomës së ngrënies me ekran – Ide për dekorimin e murit të dhomës së ngrënies

Ju gjithashtu mund të ndriçoni dhomën dhe t’i jepni një pamje më të hapur duke përdorur pasqyrat si elementë dekorimi. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur një triptik pasqyrash për ta bërë një dhomë të duket më e madhe se sa është pasi ato reflektojnë dritën. Pasqyrat gjithashtu i shtojnë thellësi dhe dimension dhomës, duke e bërë atë të duket e hapur dhe duke i dhënë asaj një pamje më moderne.

Për të përfituar sa më shumë nga këto ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies, korniza e pasqyrës ose raftet lundruese duhet të plotësojnë skemën tuaj ekzistuese të ngjyrave për të shmangur përplasjen e ngjyrave. Është një ide shumë argëtuese por moderne për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies.

Provoni disa ide minimale për dekorimin e murit të dhomës së ngrënies

Një nga idetë më të njohura për të dekoruar muret e dhomës tuaj të ngrënies është përdorimi i artit të murit ose pikturave të murit. Ju mund ta zbatoni këtë ide në një mënyrë minimaliste dhe të përdorni pjesët tuaja të preferuara të thjeshta, klasike në përmasa të vogla ose në sasi më të vogla.

Një mënyrë tjetër për t’i mbajtur idetë minimale të dekorimit të mureve të dhomës suaj të ngrënies është t’i lyeni muret të bardha dhe të shfaqni ndriçimin unik si pikë qendrore dhe element kontrasti. Është i përjetshëm, por i sofistikuar me të gjitha idetë e dekorimit të mureve të dhomës së ngrënies.

Ideja minimale e dekorimit të murit të dhomës së ngrënies

Zbatimi i kësaj do të sigurojë që dhoma juaj e ngrënies të ketë një pamje minimaliste, të pastër, të hijshme dhe moderne, ndërkohë që ka ende elementë që e bëjnë hapësirën tuaj të dallohet. Ky dekorim i dhomës mund të gjendet në shumë dizajne dhe është një shtesë e lehtë për çdo dekor të dhomës së ngrënies.

Provoni të shtoni disa libra në dhomën tuaj të ngrënies

Kjo ide është ideale për adhuruesit e librave dhe entuziastët e dekorit. Raftet e librave shërbejnë si ruajtje për librat dhe hapësirë ​​ekspozimi për aksesorët. Raftet e librave kanë shumë stile dhe madhësi nga të cilat mund të zgjidhni, dhe me siguri do të gjeni dizajnin që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Mund të përdorni edhe rafte librash në mur për të ruajtur libra, CD, DVD dhe foto. Raftet e librave janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i mbajtur gjërat tuaja të organizuara dhe jashtë pamjes, duke i shtuar stil dhe sofistikim çdo dhome.

Megjithatë, mund t’i rezistoni dëshirës për të paketuar shumë aksesorë në çdo raft. Zgjidhni librat, sendet e dekorit dhe xhinglat tuaja të dëshiruara për t’i vendosur në raftet e librave, duke mbajtur parasysh një skemë me ngjyra të forta ose një skemë ton-në-ton për një pamje të pastër dhe elegante.

Herë pas here bëni një hap prapa për të vlerësuar ekuilibrin dhe vendosjen e objekteve. Mund të vendosni artikuj jashtë qendrës ose të provoni porosi të ndryshme derisa të gjeni një pamje që i përshtatet stilit tuaj të dëshiruar.

Ide për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies

Dekor i murit të dhomës së ngrënies me rafte librash

Artikujt që kanë një kuptim të veçantë për ju ose që nxisin kujtime, bëjnë dekorime të shkëlqyera për raftin tuaj të librave.

Ju gjithashtu mund të përdorni suvenire udhëtimi, vepra arti ose koleksione të çmuara si dekorime për raftet tuaja. Provoni t’i rregulloni librat sipas ngjyrës së shtyllës kurrizore për të krijuar një dekorim të raftit të librave me bllok ngjyrash ose vendosini ato horizontalisht ose vertikalisht për të krijuar lartësi të ndryshme dhe për të rritur shkathtësinë e dhomës së ngrënies. Është si të kesh një bibliotekë të vogël në një nga dhomat e tua të preferuara!

konkluzioni

Idetë e dekorimit të mureve të dhomës së ngrënies janë një mënyrë krijuese për të shtuar më shumë shkëndijë dhe gjallëri në dhomën tuaj të ngrënies. Duke përdorur këto ide, ju mund t’i jepni jetë të re mureve të dhomës suaj të ngrënies me posterat, fotot, pikturat dhe pikturat tuaja të preferuara në mur. Ne ju sugjerojmë të përdorni gjithashtu foto me kornizë më të madhe ose më të gjerë për të mbuluar mure të tëra për një pamje më të hapur. Përdorimi i këtyre ideve të dekorimit për të stiluar murin e dhomës tuaj të ngrënies do ta bëjë atë të duket si një galeri. Këto ide gjithashtu i japin mureve tuaja një pamje të mrekullueshme të murit me theks pa i lyer ato. Gjithashtu, a po mendoni të bëni disa gjëra të bukura në oborrin tuaj? Shikoni këto ide të thjeshta të peizazhit të oborrit të përparme që janë të lira.

Pyetjet e shpeshta

 1. Cilat janë disa shtesa të tjera në dhomën e ndenjes që do të ishin të mira?

  Përgjigje- Mund të përdorni bimë për të shtuar pak gjelbërim në dhomën tuaj të ngrënies ose një ndriçues unik për disa erëza.

 2. Cila është ideja më e përshtatshme për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies?

  Përgjigje- Ideja më e përshtatshme për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies është të përdorni letër-muri ose bojë për të krijuar një mur të theksuar dhe për të gjallëruar dhomën tuaj të ngrënies.

 3. Pse nevojitet dekorimi i murit të ngrënies?

  Ans- Dekori i murit shton ngjyrën dhe gjallërinë. Nëse hapësira juaj duket e shurdhër dhe e butë, arti i murit është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta shijuar atë. Arti i murit është një prekje e shkëlqyer përfundimtare që është funksionale, por gjithashtu do ta kompletojë dhomën në mënyrë të përsosur duke i shtuar sofistikimit të gjithë pamjes. Ne sugjerojmë të shikoni këto ide të përjetshme për dekorimin e mureve të dhomës së ngrënies për të sjellë atë pamje.

[ad_2]